Docieplanie budynków i poddaszy - Termoizolacja
Docieplenie budynków inaczej Termoizolacja odgrywa coraz większą rolę w dobie wciąż rosnących cen energii i paliw grzewczych. Jakie ma ona znaczenie przy ogrzewaniu budynku i jakimi materiałami można zrobić to szybko i efektywnie?
Grzać czy docieplać?
Współcześnie na ogrzanie domu wydaje się tysiące złotych. Jaka jest przyczyna wciąż rosnących kosztów ogrzewania domu? Dlaczego ściany są zawilgocone i w domu jest zimno mimo ciągłego podkładania do kotła? Cały sekret tkwi w dobrze zaizolowanym budynku.
Samo ogrzewanie domu bez odpowiedniej termoizolacji nie jest korzystne nie tylko dla portfela ale także dla zdrowia. Po pierwsze: przez ściany „ucieka” ciepło, co sprawia, że powstają ogromne straty ciepła. Po drugie: na niedogrzanych ścianach często odkłada się wilgoć, co może doprowadzić do powstania grzyba. Po trzecie: latem w budynku może być wyższa temperatura niż na zewnątrz, co może doprowadzić nie tylko do dyskomfortu, ale także do nasilenia dolegliwości ze strony układu krążenia.
Samo grzanie nie wystarczy. Najważniejszą rolę w ciepłym i oszczędnym domu pełni docieplenie. Termoizolacja jest skutecznym sposobem na zatrzymanie ciepła w domu zimą, i izolację przed nadmierną temperaturą latem. Dzięki niej ciepło nie „ucieka” na zewnątrz, a latem nie dopuszcza ona nadmiernego nagrzania budynku. Dodatkową zaletą ocieplenia domu jest duża oszczędność i dbałość o środowisko.
Zatem czy warto grzać bez docieplenia? Oczywiście można, ale mija się to z oszczędnością. Docieplony budynek pozwoli zatrzymać ciepło w domu,a co za tym idzie – pozwoli zaoszczędzić zarówno pieniądze jak i materiał grzewczy.
Wdmuchiwanie celulozy Ekofiber i granulatów
Nowoczesną i bardzo skuteczną metodą termoizolacji budynków jest docieplanie celulozą Ekofiber i granulatem metodą wdmuchiwania lub natrysku. Dzięki tym metodom można docieplić zarówno budynek nowy jak i już stojący. Cały proces odbywa się dzięki specjalistycznym maszynom pozwalające wdmuchiwać materiał w każde, nawet trudno dostępne miejsce.
Metoda wdmuchiwania celulozy lub granulatu (blow-in) polega na wdmuchaniu sypkiego materiału izolującego w przestrzeń między elementami konstrukcji domu. Dzięki tej metodzie można docieplić praktycznie każdy zakątek domu: stropodachy, poddasza, pustki w ścianach, połaciach dachowych itp. Dzięki specjalistycznej maszynie, którą dysponujemy jesteśmy w stanie dotrzeć z materiałem izolacyjnym w każdą pustą przestrzeń.
Metoda natrysku granulatu (na mokro lub spray-on) polega na rozprowadzeniu włókien celulozowych za pomocą specjalnie zamontowanej dyszy natryskowej i pompy wodnej. Włókna celulozowe są dodatkowo zwilżane wodą lub klejem w celu lepszego ich przylegania.
Materiały - Ekofiber
Na rynku dostępnych jest kilka materiałów izolacyjnych, które można stosować w metodzie wdmuchiwania. Są to: celuloza, granulat wełny mineralnej, styropian oraz perlit. Najczęściej wybieranymi materiałami przez Klientów są: celuloza oraz granulat wełny mineralnej.
Do wdmuchiwania stosujemy materiały najwyżej jakości, dlatego wybraliśmy celulozę marki Ekofiber. Ekofiber to sypki materiał izolacyjny wyprodukowany z makulatury i dodatkowo impregnowany związkami boru. Dzięki impregnacji ekofiber jest odporny na działanie ognia i grzybów. Celulozowe włókna Ekofiber przekazują wilgoć na zewnątrz zapobiegając gromadzeniu się jej w ścianach budynku. Cały dom oddycha nie tracąc przy tym ciepła.
Granulat wełny mineralnej to luźne włóka lub strzępki, które są lekkim i trwałym materiałem. Powstaje w wyniku stopnienia skał mineralnych, tak więc jest w pełni naturalny i ekologiczny. Granulat wełny mineralnej jest odporny na działanie wysokich temperatur, działanie czynników chemicznych i biologicznych. Ma dobre właściwości akustyczne oraz izolacyjne.
Zalety technologii
- brak odpadów
- krótki czas realizacji
- dokładne pokrycie docieplanej powierzchni
- brak mostków termicznych
- oszczędność energii
- ciepły dom zimą
- chłodny, odizolowany dom latem
- ograniczenie strat ciepła
- przyjazny środowisku
- przewodzi wilgoć nie zatrzymując jej
- ognioodporne i grzyboodporne materiały
- doskonałe właściwości akustyczne